Hrady a zrúcaniny: Kam na západnom Slovensku?

od | mar 4, 2021 | Západ | 0 komentárov

Zamýšľali ste sa niekedy, kde začína a končí ktorý kraj? Musím povedať, že ja v podstate nikdy. Teda možno mimo vlastivedy na základnej škole. Minulý rok som začala robiť menšie kvízy na Instagrame a tým pádom som si začala zisťovať veľa vecí. A verte či nie, niektoré ma fakt prekvapili. V dnešnom článku za budeme venovať západnému Slovensku, a síce téme: Hrady a zrúcaniny. Tí, ktorí ma poznáte a sledujete viete, že je to moja obľúbená téma. Tak poďme na to 😉

Začíname: Hrady a zrúcaniny

Západné Slovenso sa skladá zo 4 krajov a každý z nich má veru čo ponúknuť. Na začiatku môjho objavovania som sa zamerala viac menej iba na hrady a zrúcaniny, ale momentálne vidím, že to je len malá časť krás Slovenska. Ale všetko po poradí. Poďme objaviť 10 hradov Západu z kategórie Hrady a zrúcaniny.

Hrady a zrúcaniny
1. Pajštún; 2. Biely kameň; 3. Plavecký; 4. Korlátka; 5. Dobrá Voda; 6. Branč; 7. Gýmeš; 8. Čachtický; 9. Tematín; 10.Považský

.

Pajštún

Druhý najobľúbenejší hrad Bratislavčanov. Prvý je určite Devín, ale o tom nabudúce. Vznik hradu Pajštún nepoznáme. Najpravdepodobnejšia verzia je, že hrad nechal vybudovať Rugerius z Tallesbrunnu v poslednej tretine 13. storočia. Ale ktovie. Čo vám ale viem povedať, že existoval pred rokom 1390, pretože kráľ Žigmund daroval hrad do dedičného vlastníctva Petrovi z rodu grófov zo Svätého Jura a Pezinka. Ok stačilo s históriou. Tento hradík je ideálny na víkendovú prechádzku. Nielenže je zrúcanina s neskutočnou atmosférou, ale ten výhľad proste stojí za to.

Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že výstup na hrad patrí k stredne náročným. Keď sme tam boli prvý krát, mala som čo robiť. Vyšla som hore červená jak paprika, takmer bez dychu, ale spokojná, že som to dala. Neviem či to aj vy zažívate, ale je to taký ten pocit, keď ste spokojný sám so sebou. Na Pajštún môžete výjsť, mne známymi, dvomi cestami. Obe začínajú v Borinke. Jedna je priamo z obce zo stredu. Parking nie je ťažké nájsť, cca v strede dedinky, vždy tam stojí kopec áut a časovo to vyjde na max 45 minút smerom hore a dole o čosi kratšie.

Druhá cesta je pre mňa ale oveľa zaujímavejšia. Prejdete cez celú Borinku a cca kilometer za obcou je pidi parkovisko. Odtiaľ sa vydáte priamo cez cestu do lesa cestičkou a cca po 20 minútach prídete k rázcestiu, kde sa vyberiete ďalej do ľava (doprava by ste sa dostali na Dračí hrádok, o tom niekedy neskôr). Ktorúkoľvek cestu si vyberiete, na konci vás čaká krásna zrúcanina s peckovým výhľadom.

Hrady a zrúcaniny

.

Biely kameň

Tento hrad sa nachádza nad mestom Svätý Jur, z ktorého vyjdete pešo po žltej turistickej značke. Najprv treba ale zaparkovať že? Auto sme nechali zaparkované pri kostole sv. Juraja. Odtiaľto vás pekne navigujú turistické značenia. Hrad má aktuálne niečo ako 2 podlažia, ale ako u väčšiny hradov na Slovensku, zachovali sa už iba ruiny. To samozrejme iba pridáva na atmosfére tohto miesta.

Z histórie možno spomenúť, že prvá zmienka je z roku 1271 v súvislosti s nájazdmi českého kráľa Přemysla Otakara II. Jeho zánik sa predpokladá v roku 1663, kedy Svätý Jur vyplienili Turci. Neskutočné ako na každom kroku vidíme kúsky našej histórie.

Prechádzka patrí k tým kratším, idete stále lesom a zvládne to hoc kto, keďže hrad patrí k ľahko dostupným. Výhľad a krajinu nečakajte, hrad je ukrytý dosť v lese, ale to mu určite neuberá na kráse práve naopak. Mňa celkom prekvapila veľkosť, keďže som čakala malinkú neznámu zrúcaninu, takže môžem len vrelo odporučiť.

.

Plavecký hrad

Presúvame sa pomaly ďalej od Bratislavy smerom na sever. S pomedzi malokarpatských hradov je Plavecký hrad určite z tých známejších a navštevovanejších. Jeho história siaha až do 13 storočia. V 16. storočí bol prestavaný na renesančnú pevnosť a v roku 1707 ho poškodilo cisárske vojsko a od vtedy začal chátrať.

V súčasnosti je z Plaveckého hradu ruina a dalo by sa povedať „priemerne“ zachovalá. Teda aspoň ja som z neho mala taký pocit. A ako sa sem dostanete? Autom prídete do dedinky Plavecké Podhradie. Svojho „tatoša“ môžete nechať na konci dedinky popri ceste. Odtiaľ sa vydáte po modrej značke smerom na hrad.

Táto trasa nie je vôbec náročná a cca do pol hodinky by ste mali byť hore. My sme šli ku večeru, takže sa nám naskytol aj krásny západ slnka. Pre nás to bol prvý výlet so psom, mali sme ho týždeň a ešte sme si neuvedomovali, že sa ho môže niekto báť. Spätne keď sa zamyslím, ľudia nás celkom obchádzali. Vlastne ako doteraz 😀

Hrady a zrúcaniny

.

Korlátka

Viete čo je zaujímavé? Vždy keď hľadám novú inšpiráciu na #anothertrip je to také 50 na 50. Je to z dôvodu, že nikdy neviem či ma miesto očarí, alebo ostanem sklamaná. Pri tomto hrade ale sklamanie určite nehrozí. Hrad Korlátka sa nachádza nad obcou Cerová čast Rozbehy. Dostať sa na zrúcaninu hradu Korlátka je veľmi jednoduché. Z parkoviska je to asi 10 minút. Blízko hradu sa nachádza aj turistická rozhľadňa Rozbehy a zaujímavosťou sú aj vrtule turbín veternej elektrárne. Čiže je čo objavovať.

Prvá zmienka je z roku 1289, ale niektoré dokumenty to datujú skôr, preto sa uvádza polovica 13. storočia. Nedá mi nespomenúť, ale medzi vlastníkmi hradu bol aj Matej I. Korvínm, ktorý ho v roku 1485 predal za 6000 zlatých. Pri dnešnej cene nehnuteľnosti je to celkom zaujímavý peniaz. Či už vás história berie, alebo nie, nič to nemení na fakte, že tento je určite „mustsee“ destináciou.

Hrady a zrúcaniny

.

Dobrá Voda

Môj poštátnicový výlet. Luky proste vie, čo ma najviac poteší. Hrad Dobrá voda, alebo Dobrovodský hrad patrí k menej známym, ale to mu samozrejme na kráse neuberá. O jeho vzniku koluje mnoho legiend, ale fakty vznik datujú do poslednej tretiny 13. storočia a za jeho stavebníka sa považuje istý komes Aba z hlohoveckej odnože Abovcov (to len pre info, nemusíte si to zapamätať).

Ruina je dobre ukrytá v lese a výhľad možno nie je taký, aký by ste pri očakávali, ale zato atmosféra je neskutočná. Zaparkovali sme pri kostole v obci Dobrá Voda a odtiaľto to bolo cca 40 min #byfoot. Tým, že sme sa tam vybrali počas týždňa, takmer nikoho sme nestretli takže to len doplnilo celkový príjemný feeling, ktorý sme si z tohto miesta odniesli. Inak tu by som to rozvila, sama som si všimla, že niekedy ani nejde o miesto, aké navštívite, ale keď tam je xy ľudí, tak sa napríklad ja cítim nepohodlne a nezdržíme sa tam ani tak dlho ako za iných okolností. Taže môj TIP: Ak sa vám dá ísť na výlet mimo víkendu, určite choďte 😉

Hrady a zrúcaniny

.

Branč

Prehupsli sme sa do druhej polovice môjho výberu (ak ste sledovali mapku na začiatku). Ruinu hradu Branč vidieť už z ďaleka. Cestou zo Senice k vodnej nádrži Kunov sa vám zjaví na pravej strane. Východiskom vychádzky na hrad je obec Podbranč, ktorá leží na západnom okraji Myjavskej pahorkatiny. Ak sa chcete na hrad dostať čo najrýchlešie, stačí zaparkovať pri cintoríne. Odtiaľ to je asi 10 minút. Ak sa chcete trocha prejsť, nechajte auto na malom parkovisku v obci a vydajte sa asfaltkou smerom k hradu.

Hrad vznikol v 13. storočí, ale bohužiaľ, dnes je z hradu už len ruina. Hrad totiž v 17. storočí vyhorel a od 18. storočia bol opustený a postupne začal chátrať. Vstup je spoplatnený od apríla do októbra, ale samozrejme za symbolickú cenu 2€. My sme tu boli ku koncu sezóny a tým, že hrad možno nie je tak známy ako Čachtice alebo Beckov stretli sme minimum ľudí. Dostupnosť hradu je výhodná hlavne pre malé deti, keďže z parkoviska to je cca 10 min. Čiže ak hľadáte rýchly tip na výlet, určite sa zastavte.

.

Gýmeš

Musím uznať, že som ostala milo prekvapená. Nečakala som, že hrad je taký obrovský. Prístup na hrad je tiež pecka, GPS nás zaviedla priamo na parkovisko v dedinke Kostoľany pod Tribečom, kde sa hneď dá vstúpiť do lesa (tí, čo ste videli, prípadne čítali Trhlinu, tak áno, je to ten Tribeč. Keďže som celkom strachopud, nebolo mi všetko jedno).

Vydali sme sa po žltej cca 30 min a potom po zelenej cca 20 min. Inak pre mňa celkom stúpak, ale nejak sme teda vyšli. Hrad Gýmeš sa nachádza v pohorí Tribeč vo výške 514 m. Hoci ho Turci dobyli a poškodili bol obnovený a obývaný až do roku 1865. Od tohto roku pustne a dodnes sa z neho zachovalo len niekoľko hradných múrov. Ale to nič nemení na fakte, že tento hrad vrelo odporúčam navštíviť. Čo sa týka detí, treba strážiť ako v hlave, nie sú tam zábradlia a niektoré úseky mal problém aj náš peso vyliezť (tiež je strachopud).

.

Čachtický hrad

Teraz vám predstavím moju srdcovku. Na tento hrad som sa tešila ako malé decko. Bol na to samozrejme aj dôvod, pretože so žiadnym hradom na Slovensku sa nespája toľko príbehov a legiend ako s Čachtickým. Nachádza sa v Trenčianskom kraji, okres Nové Mesto nad Váhom. Neďaleko neho je aj ďalší a síce Beckov. A už asi viete, ktoré meno sa z histórie spája práve s týmto hradom. Je to bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthory. Kolojú rôzne legendy o hrade a jej „krvavej pani“. Ako to v skutočnosti bolo sa už bohužiaľ nedozvieme, ale musíte uznať, že je to nevyčerpateľná téma. Čachtické panstvo si po Báthoryčkinej smrti rozdelili Pavol, syn panej Alžbety a jeho sestra Katarína. Neskôr ale hrad v roku 1799 vyhorel, zostal celkom opustený.

My osobne sme tam boli počas Veľkej noci 2019. Najväčšia chyba v živote. Tlačenica ala „posledný koncert “ Elánu. Takže ak sa chystáte, odporúčam si nájsť čas mimo týchto voľných dni. Ak teda nechcete spoznávať krásy hradu v sprievode uvrešťaných deťúreniec (tí, čo máte deti asi nemáte na výber, ale nebojte, aj mňa to raz čaká, tak asi zmením názor). Auto nechajte odparkované v Čachticiach (my sme ho nechali niekde v uličke, lebo parkovisko bolo vyffulované), a čaká vás príjemná prechádzka lesom až hore na hrad. Myslím, že príjemné využitie voľného času.

Hrady a zrúcaniny

.

Tematín

Tento hradik bol môj narodeninový výlet. Čo poviete, dobre som vybrala? Ale poďme k veci. Hrad Tematín je stredovekou ruinou z 13. storočia, ktorej zvyšky dnes nájdete na Považí, presnejšie v pohorí Považký Inovec, nad obcami Hrádok, Lúka a Stará lehota. Tematín sa po prvý krát spomína v písomnostiach v roku 1347 keď ho kráľ Ľudovít I. daroval predkovi rodu Ujlaki – Vavrincovi Tótovi.

Na hrad vedie viacero trás. My sme pôvodne chceli ist z Bezovca, ale navigácia rozhodla inak (alebo Sima zas nevie navigovať), takže sme vyrazili z opačnej strany kopca. Celkovo výstup aj zostup na hrad trval cca 4 hodinky aj s občerstvením. Čo sa týka vstupného, je to symbolicke 1€ na zachovanie a rekonštrukciu. Nájdete tam aj menší bufet, kde sa dajú zakúpiť magnetky alebo nejaká voda. Ja som tento hrad mala dlho na #checklist a nie, nesklamal ma. Takže vrelo odporúčam.

Hrady a zrúcaniny

.

Považský hrad

A zakončím to posledným navštíveným hradom. Presne 1.1.2021 s miernou „opičkou“ sme sa vybrali na novoročný výlet. Keďže sme boli od 30 – teho decembra bez signálu, viete si predstaviť, aké bolo naše prekvapenie ohľadom nových opatrení, ktoré v podstate trvajú aj počas písania tohto článku. Snáď ale čoskoro budeme môcť navštíviť ďalší hrad. Ale poďme k tomuto.

Povieme si pár faktov o tomto hrade. Stojí na bradle vo výške 497 m.n.m. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1316, no jeho vznik sa uvádza už v roku 1128. V roku 1698 hrad spustošili cisárske vojská. Prvým známym majiteľom hradu je Matúš Čák Trenčiansky a v roku 2007 hrad odkúpilo mesto Považská Bystrica. V súčasnosti je hrad prístupný 24/7 a čo sa týka prechádzky, patrí k nenáročným výstupom. Stačí zaparkovať na parkovisku pod hradom v obci Považské podhradie. Hore ste za 20 min, čiže je to taký hodinový výlet vhodný aj pre decká. Ak ste ešte neboli, určite odporúčam, je tam toho veľa k videniu.

Hrady a zrúcaniny

.

A sme na konci. Ak ste sa dostali až sem, verím, že tipy vám budú nápomocné. Kľudne mi dajte vedieť ktorý hrad sa vám z tohto prvého článku s témou Hrady a zrúcaniny najviac páčil. A snáď ho budete vedieť aj čoskoro reálne navštíviť. Dokým, ale sedíme doma, skúste tráviť spoločný čas inak, napríklad spoločenskými hrami. Prečítajte si môj článok: Spoločenské hry nie sú iba pre decká a objavte tú svoju.